نرم افزار متاتریدر

پس از آشنایی با آموزش فارکس و باینری آپشن ، اکنون زمان آن رسیده که یک حساب تمرینی افتتاح کرده و در آن به انجام معاملات به صورت تمرینی بپردازید تا با شرایط انجام معاملات و نوسانات موجود در این بازار آشنا شوید. برای این منظور می توانید از متاتریدر 5 استفاده کنید.

نرم افزار متاتریدر 5، پلتفرم معاملاتی ساده ایست که معامله گران و کارگزاران متعددی از آن استفاده می کنند. معامله گران از این نرم افزار جهت مشاهده قیمت های لحظه ای ارز، اجرای دستورات معاملاتی، گرفتن تحلیل تکنیکال و بنیادی استفاده می کنند. در نرم افزار MT5 شما می توانید از بین جفت ارزها و شاخص های موجود، جفت ارز مورد نظر خود را جهت انجام معاملات انتخاب نمایید.

علاوه بر آن، نمودارهای موجود در این نرم افزار چنان قابل فهم هستند که یک فرد تازه کار می تواند به راحتی به کمک آنها جفت ارز مورد نظر خود را آنالیز کرده و اقدام به انجام معامله نماید.

معامله گران رباتیک! نیز می توانند مشاوران خبره (EXPERT ADVISOR) خود را بر روی آن فعال کنند. این کار باعث می شود تا آنها فرصت های معامله را به آسانی ردیابی کنند.

امکان دسترسی به پلتفرم دانلود متاتریدر 5 از طریق سایت اصلی شرکت متا كوت (Meta Quote) وجود دارد. قبل از این که بتوانید به معاملات خود و جفت های ارز دسترسی پیدا کنید، شما باید پلتفرم یاد شده را روی کامپیوتر خود نصب کنید.

برنامه را با سرچ Meta Quote در گوگل دانلود و نصب کنید.

اولین پنجره ای که باز می شود Next را بزنید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا نصب شود و در آخر Finish کلیک کنید.

شرکت متاکوئس به صورت رایگان به شما یک حساب آزمایشی با 10000$ مجازی می دهد. یعنی متاتریدر شما بعد از نصب به صورت آتوماتیم به مارکت متصل شده و شما نیاز نیست کاری دیگری بکنید.

بهتر است برای ورود به این بازار کمی صبور باشید و ابتدا معامله بر روی حساب تمرینی را امتحان کنید. با انجام این کار، بدون این که سرمایه ارزی خود را در معرض ریسک قرار دهید، با نحوه کار با نرم افزار معاملاتی آشنا خواهید شد. علاوه بر آن، شما می توانید به سرمایه خود اضافه کنید یا اگر حسابتان را از دست دادید یا مدت زمان حساب تمرینی شما به پایان رسید، می توانید حساب جدیدی را افتتاح نمایید.

آموزش نرم افزار متاتریدر 5 :

اکنون که حساب MT5 خود را ایجاد کرده اید، زمان آن فرا رسیده که نحوه استفاده از آن را نیز فرا بگیرید!

می دانیم در اولین برخورد با این نرم افزار، وجود تعداد زیادی آیتم، پنجره و دکمه ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد. نگران نباشید با کمی تمرین به راحتی با ابعاد مختلف آن آشنا می شوید.

نحوه ثبت سفارش ها

شما در این بخش با نحوه انجام موارد زیر آشنا خواهید شد:

 1. نحوه خرید و فروش از طریق دستورات مستقیم بازار
 2. نحوه خرید و فروش از طریق دستورات شرطی
 3. اصلاح یک معامله پس از انجام آن

انجام معاملات از طریق دستورات مستقیم بازار

 1. از نوار بالای صفحه بر روی گزینه New Order کلیک کنید.
 2. کادر اجرایی ظاهر می شود. از روی فهرست آبشاری، جفت ارزی را که می خواهید معامله کنید، انتخاب نمایید.
 3. سپس، گزینه اجرای بازار (Market Execution) را در فهرست آبشاری نوع سفارش (Order Type) انتخاب کنید.
 4. حجم معامله مورد نظر را انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید که حجم معامله بر حسب اندازه های لات استاندارد بیان می شود. در نظر داشته باشید که یک لات استاندارد به ارزش ۱۰۰،۰۰۰ واحد است. از اینرو، اگر مایل هستید که ۵۰،۰۰۰ واحد از یک جفت ارز را خریداری کنید، مقدار ۵،۰ را در قسمت حجم وارد کنید.
 5. اگر توضیح خاصی برای انجام معامله دارید، می توانید آن را در بخش نظرات وارد نمایید.
 6. سرانجام، تعیین کنید که آیا قصد خرید یا فروش آن جفت ارز را دارید. یک کادر ظاهر خواهد شد تا تأیید کند که معامله شما اجرا شده است. ممکن است تمایل داشته باشید که هرگاه یک جفت ارزی را در بازار خرید و فروش می کنید، بخش های مربوط به تعیین حد ضرر (stop loss) و یا حد سود (Take Profit) را نیز فعال کنید.

این گزینه ها فقط به این منظور فعال شده اند تا هنگام نوسان قیمت، به شما کمک کنند تا در اسرع از یک معامله خارج شوید. بعد از این که معامله ای انجام شد، شما هنوز می توانید سطح خروج خود را با اصلاح معامله مشخص کنید.

وارد شدن به یک معامله از طریق سفارش مشروط

 1. روی گزینه New Order کلیک کنید.
 2. از روی فهرست آبشاری، جفت ارز مورد معامله خود را انتخاب کنید.
 3. سپس، سفارش مشروط (Pending Order) را در فهرست آبشاری Order Type انتخاب کنید.
 4. تعیین کنید که آیا قصد خرید یا فروش جفت ارز مورد نظر را دارید. این کار را در فهرست آبشاری Order Type انجام دهید. ۴ گزینه مهم آن به شرح زیر است:
 • Buy Limit – اگر شما قصد دارید معامله خرید” را در قیمتی پایین تر از قیمت بازار انجام دهید.
 • Sell Limit – اگر قصد دارید “معامله فروش را در قیمت بالاتر از قیمت بازار انجام دهید.
 • Buy Stop – اگر قصد دارید معامله خرید را بالاتر از قیمت بازار انجام دهید.
 • Sell Stop – اگر قصد دارید معامله فروش را با قیمتی پایین تر از قیمت بازار انجام دهید.
 1. پس از این که نوع سفارش را انتخاب کردید، قیمتی را که می خواهید با آن وارد بازار شوید، انتخاب کنید.
 2. آنگاه، اندازه معامله ای را که می خواهید انجام دهید در قسمت حجم وارد کنید.
 3. در قسمتهای Stop Loss و Take Profit می توانید قیمت مورد نظر را مشخص کنید. در این صورت، با رسیدن قیمت بازار به قیمتی تعیین شده توسط شما، معامله به صورت اتوماتیک (ممکن است با سود یا ضرر) بسته خواهد شد.
 4. با استفاده از گزینه سفارش مشروط (Pending Order)، همچنین از امکان تعیین تاریخ انقضا در سفارش خود نیز برخوردار خواهید بود.
 5. زمانی که همه اطلاعات را تکمیل کردید، گزینه Place را فشار دهید تا تنظیمات مورد نظر شما ثبت گردد. کادری ظاهر خواهد شد تا تأیید عمل ثبت را تایید کند. در این صورت با رسیدن قیمت بازار به پارامترهای تعیین شده، معامله موردنظر به صورت اتوماتیک اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید : آموزش امواج الیوت به زبان ساده

اصلاح معاملات

از نوار بالای صفحه گزینه View و سپس Toolbox را انتخاب کنید ( Ctrl+ T ) روی گزینه Trade در پایین صفحه کلیک کنید. شما در اینجا همه موقعیتهای معاملاتی خود را خواهید یافت که شامل قیمت های ورودی، اندازه های پوزیشن، نقاط تعیین ضرر و تعیین سود هستند.

به منظور اضافه کردن یا اصلاح نقطه تعیین ضرر و یا سود:

 1. روی معامله ای که شما می خواهید آن را اصلاح کنید، کلیک راست کنید و گزینه “Modify or Delet Order را انتخاب کنید.
 2. سپس، بخش های Stop Loss و Take Profit را در سطح دلخواه خود تکمیل کنید. زمانی که این کار را انجام دادید، گزینه Modify را انتخاب کنید.
 3. یک کادر ظاهر می شود تا عملیات انجام شده را تایید نمایید.

به منظور بستن یک معامله:

 1. روی معامله ای که می خواهید آن را ببندید، راست کلیک کرده و روی گزینه Close Order کلیک کنید.
 2. اگر می خواهید کل معامله خود را ببندید، دکمه زرد رنگ زیر گزینه های Buy و Sell را انتخاب کنید.
 3. پس از فشار دادن دکمه Close، مانده سود شما تغییر کرده و سود / زیان معامله ای که به تازگی بسته اید، نشان داده می شود.18 دیدگاه برای نرم افزار متاتریدر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *